FIMO            

Fimo se také jiným názvem nazývá POLYMEROVÁ HMOTA.  Je to modelovací hmota, z které se dají vyrábět různé figurky, postavičky, přívěsky a  především bižuterie. Fimo se v podstatě podobá plastelíně. Lze s ním snadno modelovat, vytvářet jednoduché, složité i propracované tvary. Barvy lze také míchat do sebe a dosáhnout tím různého žíhání atd.

Fimo se vyrábí v mnoha barvách, odstínech, dokonce i transparentní, které po zapečení zprůhlední, a nebo také třpytivé fimo. Novinkou je fluorescentní fimo, které ve tmě svítí. Hmotu lze zakoupit buď v obchodech a nebo přes internet. Lze ji zakoupit v sadě barev, což doporučuji především začátečníkům a nebo jednotlivé kusy. Cena jednotlivých kusů se pohybuje okolo 60 Kč/ 56 g.

POSTUP:

1.) pomocí fima si vytvarujte požadovaný tvar, postavičku, náušnice, atd... Placky válíme asi na tloušťku okolo 6mm. Pomocí nože můžeme vykrajovat různé tvary. Můžeme pro zajímavost např. smíchat dvě různé barvy.

2.) Dodáme různé tvary, přilepíme např. oči nebo ústa, uděláme dírku (pokud chceme mít tvar, či postavičku závěsný).

3.) Výrobek necháme vytvrdit v troubě při 130°C 25 - 30 minut.

MOJE TVORBA:

1.) SPIRÁLOVÉ NÁUŠNICE vytvoříte tak, že si vyválíte váleček, který omotáte kolem špejle a i s ní "upečete". Nezapomenout na dírku na upevnění zapínání na zavěšení do ucha.

2.) NÁUŠNICE + PLACKA NA KRK - barevné schéma vytvoříte jednoduchým zaválením bare do sebe nebo propojením barevných plátků (každý zná matlání s plastelínou :o)). Opět připomínám dírku na zavěšení.

3.) HVĚZDIČKA - použít můžete i různé šablonky, či vykrajovátka. Dírka může bát na povrchu, to v případě náušnice a nebo podélná (skrz hvězdičku), to pro případ zavěšení na krk. Nebo se také dá udělat z drátku kolečko, díky kterému hvězdičku teprve navlékneme na řetízek, kůžičku anebo vlasec.

4.) ČERVENÉ NÁUŠNICE - opět vytvořeni technikou vykrajování. Můžete použít nůž, řezák,...

5.) S HVĚZDIČKOU - vykrajování můžete také použít k vykrajování tvarů uprostřed výrobku.

Některé šperky mohou vypadat mohutně, ale fimo po vvtvrzení je velice lehoučké, takže i lid, co mají raději velké ozdoby se nemusí bát.

CIZÍ TVORBA

Nemusíte vyrábět jen šperky, ale také postavičky, ozdoby na obrázky, obrázky,různé figurky,sošky, ...

       

zpět na techniky